Mamo, tato, przyprowadźcie dziecko do ortodonty!

Wielu rodzicom wydaje się, że przyprowadzenie dziecka do ortodonty to przesada. Przecież jest na to za wcześnie, mleczaków i tak nie leczy się ortodontycznie, zadba się o to później… Trzeba jednak wiedzieć, że wczesne wizyty dziecka u ortodonty pozwalają szybko rozpoznać wady zgryzu i zawczasu podjąć ich leczenie. Kiedy zaprowadzić dziecko do ortodonty po raz pierwszy i dlaczego to takie ważne? Przeczytaj koniecznie!

Wady zgryzu u dzieci mogą pojawić się już w życiu płodowym

Wady zgryzu u dzieci mogą pojawić się bardzo wcześnie – mówi stomatolog dziecięcy z Centrum Implantologii i Stomatologii Estetycznej w Starachowicach. Część z nich ma charakter wrodzony, a część nabyty. O wrodzonych wadach zgryzu może decydować genetyka lub zaburzenia rozwoju, jakie zaszły w życiu płodowym. Natomiast wady nabyte pojawiają się z różnych powodów – mogą być konsekwencją długotrwałego ssania smoczka, szkodliwych nawyków (ssania palca, gryzienia przedmiotów), niekorzystnych zachowań (zgrzytania zębami) czy na przykład urazów mechanicznych. Problemy ze zgryzem zwykle wynikają z wielu niezależnych od siebie czynników, na które organizm w taki właśnie sposób reaguje. 

Leczenie ortodontyczne dzieci zwykle rozpoczyna się zbyt późno

Chociaż bardzo często wady zgryzu pojawiają się u małych dzieci, niepokojące objawy rodzice zwykle zauważają zbyt późno, gdy ich pociechy szczycą się kolejnymi zębami stałymi. A przecież wady zgryzu pogłębiają się wraz z wiekiem! Dlatego też im wcześniej się je wykryje i podejmie leczenie, tym większe będą szanse na piękny i zdrowy uśmiech małego pacjenta!

Rodzicom z oczywistych względów trudno rozpoznać wadę zgryzu u dziecka. Nie wiedzą, na co dokładnie zwracać uwagę, nie potrafią ustalić, czy krzywy ząb jest powodem do niepokoju. Niezbędna w ocenie stanu uzębienia jest profesjonalna pomoc, chociażby dentysty. Ale niestety, jak pokazują badania, maluchy raczej rzadko korzystają z takich usług. Według danych statystycznych aż 50% dzieci w wieku od 2 do 4 lat nigdy nie było w gabinecie stomatologicznym (GUS: Zdrowie i zachowania zdrowotne mieszkańców Polski w świetle badania EHIS 2014). Najgorzej jest w województwach świętokrzyskim i kujawsko-pomorskim. Tam większość dzieci ma po prostu zaniedbane zęby!

Kiedy zaprowadzić dziecko do ortodonty? Gdy będzie miało wszystkie mleczaki!

Jak zauważa stomatolog ze starachowickiego Centrum Implantologii, najlepszy moment na profesjonalne skontrolowanie uzębienia to 2., 3. rok życia, kiedy dziecko ma już wszystkie zęby mleczne. Dla części rodziców może wydawać się to bardzo wcześnie. Jednak to tylko mylne wrażenie. Mleczaków nie leczy się aparatem ortodontycznym, ale za to ocenia się ich stan oraz rozmieszczenie. Zbyt mocno stłoczone zęby nie muszą oznaczać od razu poważnej wady, aczkolwiek są ważną informacją, sugerującą między innymi potrzebę częstszych kontroli. 

Poza tym to, w jaki sposób rosną mleczaki, silnie przekłada się na wzrost zębów stałych i może skutkować na przykład deformacją łuków zębowych. Warto korygować wady zgryzu na samym początku, ponieważ leczenie ortodontyczne dzieci małych jest o wiele prostsze, krótsze i tańsze niż leczenie ortodontyczne dzieci dużych! Jedną z metod, jaką stosuje się u najmłodszych, jest płytka przedsionkowa z plastiku lub silikonu. Ponieważ wyglądem przypomina smoczek, dzieci chętnie jej używają. Jest więc relatywnie prostym i nieinwazyjnym rozwiązaniem na poprawę stanu uzębienia nawet u dwuletnich pacjentów! A takich metod jest więcej. Ortodonta może nie tylko pomóc dobrać najlepszą z nich, lecz także podpowiedzieć rodzicom, na jakie nawyki negatywnie wpływające na uzębienie powinni zwracać uwagę oraz jak należy postępować, aby zminimalizować ryzyko poważniejszych problemów z zębami w przyszłości.

Kolejnym ważnym argumentem przemawiającym za tym, że do ortodonty warto przyprowadzić trzylatka jest fakt, że wady zgryzu niosą za sobą poważne konsekwencje. Przede wszystkim krzywe zęby znacznie utrudniają prawidłową higienę, a niedokładne mycie często kończy się próchnicą i chorobami dziąseł. Ponadto mogą powodować nierównomierne ścieranie się zębów, przeciążenie aparatu żucia, a nawet problemy logopedyczne. Takich skutków z pewnością lepiej unikać! Dlatego, mamo, tato, nie zwlekajcie! Przyprowadźcie wasze dziecko do ortodonty!

Więcej informacji o leczeniu ortodontycznym znajdziesz na stronach Stomatologii Borowski: https://stomatologiaborowski.pl/

dziecko do ortodonty, dziecko u ortodonty, kiedy pierwsza wizyta dziecka u ortodonty, kiedy zaprowadzić dziecko do ortodonty, leczenie ortodontyczne dzieci, wady zgryzu u dzieci

Uważasz się za chodzącą perfekcyjną niedoskonałość? My pomożemy Ci to zmienić! Zobacz, jak stać się perfekcyjną panią domu, idealną żoną, wspaniałą mamą i kobietą doskonałą w każdym calu! Poznaj nasz wyjątkowy portal dla kobiet, który stanowi praktyczny poradnik w kwestii zdrowia, mody i urody, jak również spraw związanych z domem, wychowaniem dzieci, organizacją ślubu czy szeroko rozumianymi uczuciami. Niech ten kobiecy portal stanie się dla Ciebie inspiracją w codziennym życiu i pozwoli Ci stać się Panią Perfekcyjną!