Formaldehyd w odżywkach do paznokci – szkodzi czy pomaga?

Formaldehyd to składnik wielu odżywek do paznokci. Część kobiet chwali jego dobroczynne właściwości, a część obwinia o pogłębienie zniszczenia płytki paznokcia. Czy formaldehyd szkodzi każdemu i czy naprawdę lepiej wybierać odżywki bez tego składnika?

Czym jest formaldehyd?

W słownictwie chemicznym formaldehyd jest organicznym związkiem chemicznym o wzorze HCHO; znajduje się jako pierwszy w szeregu homologicznym aldehydów. Został odkryty stosunkowo niedawno, ponieważ w 1859 roku. Formaldehyd jest również określany jako aldehyd mrówkowy, a jego systematyczna nazwa to metanal. To bezbarwny gaz, który swoją gęstością przewyższa gęstość powietrza. Formaldehyd ma dość duszącą woń, a jego najpopularniejsze zastosowanie lokuje się w odżywkach do paznokci. Tymczasem stosuje się go również w żywności (E240) oraz jako środek dezynfekujący i bakteriobójczy.

Rola formaldehydu w odżywkach do paznokci

Formaldehyd jest wykorzystywany w produkcji odżywek do paznokci, ponieważ jest to łatwo dostępny i dość tani składnik. Odpowiada on głównie za doskonałą konserwacje produktu, a także hamowanie powstawania grzybów, bakterii i pierwotniaków, ponieważ wykazuje właściwości odkażające. Dodatkowo, formaldehyd w odżywkach do paznokci ma na celu utwardzać płytkę paznokcia, a tym samym zapobiegać łamaniu, pęknięciom i rozdwajaniu się paznokci. 

Czy formaldehyd w odżywce szkodzi paznokciom?

Formaldehyd ma wiele właściwości, które odnajdują się w przeznaczeniu, jakie niesie ze sobą odżywka. Gdyby składnik ten był szkodliwy bezsprzecznie dla każdego z pewnością nie zostałby dopuszczony jako część składowa odżywek i innych kosmetyków, ponieważ nie tylko w odżywkach można go znaleźć. Dodatkowo stosuje się go podczas produkcji kremów, balsamów, a nawet szamponów i żeli pod prysznic. Stężenie formaldehydu, którego nie można przekroczyć wynosi 2% i właśnie w takim stężeniu znajduje się on w większości kosmetykach. Jak to zatem się dzieje, że niektórzy stosując odżywkę z formaldehydem doświadczają przykrych skutków jej działania? Otóż składnik ten jest bardzo mocno alergizujący, a osoby, które są na niego uczulone, negatywnie reagują nawet na jego znikome ilości. Najczęściej dochodzi do bólu paznokci i jeszcze większego pogorszenia się ich stanu, a nawet schodzenia płytki paznokcia. Dodatkowo, wskutek nachylania się nad paznokciami i wdychania woni odżywki, można podrażnić spojówki i drogi oddechowe. Przypadki takiego stanu rzeczy są jednak skrajne i nie każdy z nas jest na nie narażony.

Odżywka z formaldehydem czy bez – jaką wybrać?

Mimo negatywnych komplikacji, jakie niesie ze sobą formaldehyd, nie warto całkowicie z niego rezygnować. Chociażby dlatego, że formaldehyd skutecznie wzmacnia płytkę paznokcia, utwardza ją i łagodzi inne objawy zniszczonych paznokci. Wskazane jest, aby wypróbować odżywkę z formaldehydem i obserwować, co nastąpi. Jeśli będziesz odczuwać ból paznokci, a woń odżywki sprawi, że zaczniesz się krztusić i oczy będą ci łzawić – prawdopodobne jest, że masz uczulenie na formaldehyd. Wówczas zdecydowanie wybieraj odżywki bez tego składnika. Jeśli natomiast nie zauważysz żadnych niepokojących zmian, śmiało pielęgnuj paznokcie odżywką z formaldehydem.

Uwaga!

Formaldehyd w odżywkach jest określany jako Tosylamide/Formaldehyde Resin, a jego pochodne występują pod następującymi nazwami: DMDM Hydantoin, Diazolidynl Urea, Iodopropynyl Butylcarbamate, Glutaral, Metheamine, Benzylhemiformal Imidazilidynyl Urea.

formaldehyd, najlepsza odżywka do paznokci, odżywka do paznokci, odżywki do paznokci bez formaldehydu, zniszczone paznokcie

Uważasz się za chodzącą perfekcyjną niedoskonałość? My pomożemy Ci to zmienić! Zobacz, jak stać się perfekcyjną panią domu, idealną żoną, wspaniałą mamą i kobietą doskonałą w każdym calu! Poznaj nasz wyjątkowy portal dla kobiet, który stanowi praktyczny poradnik w kwestii zdrowia, mody i urody, jak również spraw związanych z domem, wychowaniem dzieci, organizacją ślubu czy szeroko rozumianymi uczuciami. Niech ten kobiecy portal stanie się dla Ciebie inspiracją w codziennym życiu i pozwoli Ci stać się Panią Perfekcyjną!