Kłótnie dzieci – ingerować czy nie przeszkadzać?

Małe dzieci wyrażają swoje emocje na różne sposoby – jednym z nich jest krzyk. Nie potrafią jeszcze rozwiązywać swoich problemów, więc robią to w najprostszy sposób – siłą swojego głosu. Jeśli w domu jest więcej niż jedno dziecko i na dodatek rodzeństwo jest w wieku przedszkolnym, to często dochodzi do spięć. Pouczenia, kary, straszenie – rodzice stosują różne metody, by łagodzić spory. Jednocześnie sami się denerwują i kłócą między sobą. Są różne szkoły – jedni rodzice ingerują w spory swoich pociech, a jedni wolą nie ingerować. Jaką taktykę wybrać, gdy dom jest pełen wrzasków?

Rozjemcy wielkich kłótni

Mogłoby się wydawać, że podwyższony głos rodzica, który chce zakończyć kłótnię, jest jedynym sposobem na poradzenie sobie z temperamentem młodych domowników. Jednak czy na pewno? Zastanówmy się o co najczęściej kłócą się dzieci – o zabawki, o sprawiedliwy podział prezentów, a także o uwagę dorosłych i swoją wzajemną. Z punktu widzenia dorosłych są to małe problemy, jednak dla dzieci są bardzo ważne. Są to ich pierwsze konflikty i powinny uczyć się rozwiązywać je same. Ratowanie kłócących się dzieci często może przynieść odwrotny od zamierzonego efekt. Dzieci uczą się, że rodzice zawsze staną w ich obronie, co w przyszłości może im utrudnić rozwiązywanie swoich, już poważniejszych, problemów.

Pięciominutowe kłótnie

Kłótnie dzieci zwykle trwają chwilę – wyrzucają z siebie mnóstwo emocji, lecz po chwili zapominają jaki był powód sprzeczki i wracają do zabawy. Co w tym czasie robią rodzice, którzy starali się załagodzić spór? Rodzicom podniosło się ciśnienie i są zdenerwowani, bo znów musieli ingerować w kłótnię. Gdy spojrzymy na to z boku, to zobaczymy bawiące się dzieci oraz zirytowanych rodziców. Należy zauważyć, że kłótnie najmłodszych również wpływają na rodziców – szczególnie wtedy, gdy ci muszą zużyć swoją energię na łagodzenie konfliktu. Często sami zaczynają się kłócić o to, w jaki sposób zareagowali oraz czy było to potrzebne. Dlatego wniosek jest prosty: kłótnie dzieci dużo bardziej przeżywają rodzice niż sami kłócący się. Warto wspomnieć także o tym, że pozwolenie dzieciom na samodzielne radzenie sobie z własnych sporami zaprocentuje w przyszłości. Dzieci będą bardziej ze sobą zżyte oraz podświadomie będą czuły, że nic nie jest w stanie zniszczyć ich więzi.

Wzór – rodzice

Jeśli dzieci często się kłócą, warto przyjrzeć się temu, jak wyglądają ich sprzeczki. Jeśli używają słów, których nie powinny, to rodzicom musi zapalić się czerwona lampka. Nie od dziś wiadomo, że rodzice są dla swych pociech wzorem i często naśladują ich zachowania. Częste kłótnie rodziców znajdują swoje odbicie w zachowaniu maluchów. Może warto rozwiązywać swoje problemy w miejscach, do których dzieci nie mają dostępu. Warto również porozmawiać z nauczycielkami w przedszkolu – jak się dzieci zachowują wobec siebie, jakich używają słów. Nie można zapominać też o osobach z którymi dzieci mają częsty kontakt – z rodzeństwem rodziców oraz babciami i dziadkami. Jeśli inni dorośli używają wulgarnych słów lub kłócą się w obecności małych dzieci, rodzice mają prawo, by zwrócić im uwagę. Najbliżsi również muszą dbać o dobre relacje między rodzeństwem, a nie uczyć ich niewłaściwych zachowań.

Zdrowy rozsądek i obiektywne spojrzenie

Pozwolenie dzieciom na samodzielne rozwiązywanie swoich problemów nie może być dla rodziców wymówką, by w ogóle nie reagowali. Są takie momenty, gdy te sprzeczki przeradzają się np. w bójki lub potyczki słowne. W takiej sytuacji rodzic musi zainterweniować. W końcu taka jest jego rola – ma chronić swoje dzieci oraz uczyć właściwych zachowań. Nie powinien za to we wszystkim dzieci wyręczać, a reagowania na każdą małą kłótnią właśnie tym jest.

kłótnie, kłótnie dzieci, kłótnie najmłodszych, kłótnie w domu, problemy w domu, rodzice i dzieci, rozwiązywanie problemów dzieci, wrzaski dzieci, wrzaski w domu

Dodaj komentarz

Uważasz się za chodzącą perfekcyjną niedoskonałość? My pomożemy Ci to zmienić! Zobacz, jak stać się perfekcyjną panią domu, idealną żoną, wspaniałą mamą i kobietą doskonałą w każdym calu! Poznaj nasz wyjątkowy portal dla kobiet, który stanowi praktyczny poradnik w kwestii zdrowia, mody i urody, jak również spraw związanych z domem, wychowaniem dzieci, organizacją ślubu czy szeroko rozumianymi uczuciami. Niech ten kobiecy portal stanie się dla Ciebie inspiracją w codziennym życiu i pozwoli Ci stać się Panią Perfekcyjną!