Jakie obowiązki spadają na świadka na ślubie?

Kiedy zostajemy poproszeni o pełnienie funkcji świadka na ślubie bliskiej nam osoby, często zgadzamy się bez zastanowienia, dopiero z czasem zadajemy sobie pytanie, co tak naprawdę niesie ze sobą ta funkcja. Podpowiadamy jakie prawa i obowiązki ma świadek weselny. Kto może pełnić funkcję świadka na ślubie? W przypadku ślubu cywilnego sprawa jest bardzo prosta, gdyż wedle polskiego prawa jedynym wymogiem jest ukończenie przez świadka 18 roku życia. Nie ma znaczenie płeć, stopień pokrewieństwa, wyznanie czy stan cywilny potencjalnego świadka. Teoretycznie to samo prawo obowiązuje w przypadku ślubu kościelnego, niewiele osób wie, że świadek nie musi być praktykującym katolikiem, nie ma też znaczenia jego stan cywilny. Jednak, niestety w większości przypadków ostateczna decyzja zależy od proboszcza, dlatego warto poruszyć ten temat wcześniej by zdążyć ewentualnie wprowadzić zmiany. Jakie obowiązki ma świadek przed ceremonią? Chociaż świadek wybierany jest “na ślub” tak naprawdę jego rola zaczyna się już na etapie przygotowań.
 • Pierwszą podstawową rzeczą, którą musi zrobić osoba wybrana na świadka, jest osobiste stawiennictwo z dowodem osobistym w kancelarii parafialnej.
 • W wypadku świadkowej powinna ona pomagać Pannie Młodej na każdym etapie przygotowań, zaczynając od sukni ślubnej, a na odpowiednim usadzeniu gości kończąc.
 • Organizacja wieczoru panieńskiego/kawalerskiego.
 • Na świadka spada odpowiedzialność pilnowania obrączek.
 • Świadkowa powinna służyć Pannie Młodej pomocą podczas zakładania sukni ślubnej.
Jakie obowiązki ma świadek na ślubie? Nim rozpocznie się ceremonia, zadaniem świadków jest zadbanie o gości i wskazanie im odpowiednich miejsc w kościele, jeśli takie zostały wyznaczone.   Ogólnie przyjęte jest, że świadkowie wchodzą do kościoła przed Państwem Młodym i zajmują ustalone miejsca, jednak może się tak zdarzyć, że idą oni zaraz za Młodą Parą, w takiej sytuacji świadkowa musi dopilnować, by tył sukni Panny Młodej wyglądał nienagannie. Świadkowie muszą mieć przy sobie dokument potwierdzający tożsamość. Jakie obowiązki ma świadek po uroczystości zaślubin? Zdarza się tak, że część osób, które zjawiły się na ślubie, z różnych przyczyn nie pojawią się na weselu, to właśnie dla nich przewidziany jest czas zaraz po ceremonii, kiedy Państwo Młodzi przyjmują życzenia oraz prezenty. W tej sytuacji świadkowie stoją za Młodą Parą, odbierając od nich kwiaty i podarunki, które następnie muszą dowieść we wskazane przez młodych miejsce. Jakie obowiązki ma świadek podczas wesela? To jak szeroko będą sięgać zadania świadków, zależeć będzie tylko od Państwa Młodych, jednak jeśli na weselu nie pojawia się specjalnie zatrudniony starosta, domyślnie w gestii świadków leży:
 • opieka nad gośćmi weselnymi- witanie ich, a także wskazywanie miejsca oraz rozwiązywanie pojawiających się problemów
 • utrzymywanie kontaktu z obsługą sali i muzykami (lub dj-em)
 • pilnowanie by gościom nie zabrakło alkoholu
 • wygłoszenie toastu
 • odbieranie i pilnowanie prezentów ślubnych
 • pomoc podczas sesji zdjęciowej Państwa Młodych
Podczas wesela do obowiązków świadka może też należeć organizacja różnych zabaw i atrakcji, jednak pozostaje to już do osobistego uzgodnienia z Młodą Parą. Jak powinien być ubrany świadek na weselu? W przypadku świadka sytuacja jest dość prosta, najlepiej sprawdzi się czarny, prosty garnitur, biała koszula i krawat. Świadkowa musi bardziej uważać, nie może zapomnieć, że tego dnia to Panna Młoda ma lśnić najjaśniej, dlatego warto, żeby panie wybrały te kreacje wspólnie.

sesja zdjęciowa, ślub cywilny, ślub kościelny, suknia ślubna, świadek na ślubie, wieczór panieński

Dodaj komentarz

Uważasz się za chodzącą perfekcyjną niedoskonałość? My pomożemy Ci to zmienić! Zobacz, jak stać się perfekcyjną panią domu, idealną żoną, wspaniałą mamą i kobietą doskonałą w każdym calu! Poznaj nasz wyjątkowy portal dla kobiet, który stanowi praktyczny poradnik w kwestii zdrowia, mody i urody, jak również spraw związanych z domem, wychowaniem dzieci, organizacją ślubu czy szeroko rozumianymi uczuciami. Niech ten kobiecy portal stanie się dla Ciebie inspiracją w codziennym życiu i pozwoli Ci stać się Panią Perfekcyjną!