Jak dobrać perfumy idealne? Krótki poradnik zakupowy

Perfumy damskie

to nie tylko piękny zapach, to przede wszystkim dopełnienie stroju oraz podkreślenie osobowości. Mogą otulać mgiełką zapachu, kusić cięższymi aromatami lub też orzeźwiać lekkimi. To swego rodzaju wizytówka każdej kobiety. ja jednak w gąszczu pięknych perfum znaleźć zapach idealny?

Zapach idealny

Wiele kobiec ma zapach, który lubią najbardzej i który wybierają, będąc w perfumerii. Ulubione perfumy, które pasują zarówno do osobowości, jak i idealnie trafiają w gusta. Żeby jednak taki idealny zapach odnaleźć, niejednokrotnie trzeba poświęcić sporo czasu na poszukiwania i wypróbowywanie różnych rodzajów perfum. Jak ułatwić sobie zadanie i nie opuszczać perfumerii z bólem głowy, a z wymarzonym flakonem?

Rodzaje zapachów

Zanim przejdziesz do poszukiwania konkretnego zapachu warto poznać podstawowe ich rodzaje, które spotkasz w każdej perfumerii. Są to:

 • kwiatowe

To najbardziej popularna grupa zapachów. Perfumy kwiatowe są delikatne, a ich nutą przewodnią są najczęściej aromaty jednego kwiatu lub całego bukietów. Często wzbogaca się je zapachami cytrusowymi lub orientalnymi dla uzyskania ciekawego efektu.

 • szyprowe

To ciężkie zapachy, w których wykorzystuje się aromat mchu dębowego. Łączy się je najczęściej z paczulą, żywicą oraz różą.

 • cytrusowe

Lekkie i orzeźwiające zapachy, najczęściej znaleźć w nich można olejki eteryczne  z limetki, bergamotki czy cytryny.

 • orientalne

Znaleźć w nich można orientalne nuty korzenne, a także cynamon czy kardamon.

Zakupy – jak ocenić dany zapach?

Zapewne znasz to uczucie, gdy wchodzisz do perfumerii z zamiarem zakupu idealnych perfum, a wychodzisz jedynie z bólem głowy. Dzieje się tak, ponieważ zmysł węchu nieco wariuje przez wiele aromatów unoszących się wokół. Ponadto, ludzki nos przestaje wyczuwać zapachy po powąchaniu trzech substancji. To dlatego wybranie najlepszych perfum podczas jednej wizyty w perfumerii jest zadaniem trudnym.

Prostym sposobem na zażegnanie tego problemu jest powąchanie ziaren kawy, dzięki czemu nos na powrót będzie rozpoznawał aromaty. Aby nieco ułatwić ocenę wszystkich perfum jakie mamy do wyboru, warto poprosić o niewielkie próbki perfum do domu.

Warto także pamiętać, że każde perfumy mają trzy nuty zapachowe, z których każda pachnie nieco inaczej. Przede wszystkim najlepiej rozpylać zapachy na skórę, a nie na papierek. A po rozpyleniu należy chwilę odczekać, by zapach zdążył się rozwinąć.

Nuty zapachowe w perfumach:

 • nuta głowy – wyczuć ją można od razu po rozpyleniu perfum i jest wyczuwalna jeszcze jakiś czas potem. Na każdej skórze pachnie tak samo, jednak w przypadku pozostałych nut zapach będzie różny u różnych osób.
 • nuta serca – wyczuwalna jest przez kilka godzin
 • nuta bazowa – główny zapach, wyczuwalny dopiero wtedy, gdy perfumy się rozwiną.

Dobierz perfumy do swojej osobowości

Nie mniej ważne, niż wybór odpowiedniego rodzaju zapachu czy nut zapachowych, które rozwijają się w różny sposób jest wybranie takich perfum, by pasowały przede wszystkim do naszej osobowości i podkreślały ją.

 • jeśli jesteś kobieta elegancką i lubisz klasykę, sięgnij również po klasyczny zapach. Najlepsze będą aromaty intensywne, z nutą piżma, głównie orientalne. Poszukuj na opakowaniach mchu dębowego, kardamonu czy cynamonu.
 • Uważasz się za romantyczkę? Powinnaś zatem sprawdzić perfumy delikatne, kwiatowe, które podkreślą twoja naturę.
 • Femme fatale, kobiety pewne siebie, powinny wybierać aromaty, które podkreślą ich mocną osobowość. Najlepiej więc, jeśli kobieta taka sięgnie po zapach ciężki, który długo utrzymuje się na skórze – na pewno zwróci tym uwagę innych.
 • Sportsmenki czy kobiety aktywne najlepiej odnajdą się w świeżych, orzeźwiających, cytrusowych aromatach, które nie obciążą ich podczas codziennych zadań.    

nuty zapachowe, perfumy, perfumy damskie, zapach

Uważasz się za chodzącą perfekcyjną niedoskonałość? My pomożemy Ci to zmienić! Zobacz, jak stać się perfekcyjną panią domu, idealną żoną, wspaniałą mamą i kobietą doskonałą w każdym calu! Poznaj nasz wyjątkowy portal dla kobiet, który stanowi praktyczny poradnik w kwestii zdrowia, mody i urody, jak również spraw związanych z domem, wychowaniem dzieci, organizacją ślubu czy szeroko rozumianymi uczuciami. Niech ten kobiecy portal stanie się dla Ciebie inspiracją w codziennym życiu i pozwoli Ci stać się Panią Perfekcyjną!