Piękne usta. Co mogą o tobie powiedzieć?

Piękne usta – zmysłowe, pociągające. Dzięki nim odczuwamy przyjemność smaku i dotyku, możemy zamieniać myśli w słowa. Usta zdradzają wiele. Są nie tylko narzędziem do wyrażania ekspresji, ale również identyfikatorem wieku. Ponadto, jak mawiał prof. Arnold Klein, amerykański dermatolog, który jako pierwszy powiększył usta kolagenem, usta są jedynym organem seksualnym, jakiego nie zakrywamy, nic więc dziwnego, że ludzie mają na jego punkcie obsesję.

Uśmiech Giocondy

Uśmiechamy się jeszcze zanim przyjdziemy na świat. Co jakiś czas Internet obiegają fantastyczne zdjęcia ultrasonograficzne przedstawiające uśmiechnięte dziecko w łonie matki. Uśmiech jest wyrazem radości, przyjacielskiego nastawienia do świata, ale może zdradzać także inne emocje. Paul Ekman i Wallace V. Friesen, opracowując FACS – system ekspresji twarzy udowodnili, że ludzka twarz jest w stanie wyrazić aż 50 różnych uśmiechów. Znamy wiele z nich – spontaniczny, szczery, uśmiech Duchenne’a, tajemniczy uśmiech Giocondy, wyrażony lekko uniesionymi kącikami ust i zastygłymi w bezruchu oczami, uśmiech Pan-Am Silme, stale goszczący na twarzach stewardess, uśmiech lekceważenia, strachu, nagrody…

Uśmiech jest w stanie wyrazić wiele, czasem nawet zbyt wiele, ponieważ jest to grymas, nad którym nie mamy całkowitej władzy. Mięśnie jarzmowe potrafią kurczyć się samoistnie, pobudzane bodźcami pozostającymi poza naszą świadomością. 

Usta i charakter

Mówi się, że to oczy są zwierciadłem duszy, jednak wiele informacji o człowieku odczytujemy również z wyglądu jego ust. Osoby z wydatnymi wargami i szerokim uśmiechem to ekstrawertycy, ludzie pozytywnie nastawieni do świata, towarzyscy, rozmowni, może trochę egocentryczni. Natomiast posiadacze małych, wąskich ust okazują się zwykle introwertykami, odbieranymi przez innych jako jednostki lubiące zachowywać dystans, zamknięte, nawet oziębłe, choć równocześnie są niezwykle precyzyjni, cierpliwi i lepiej skoncentrowani. Ocena osobowości na podstawie podstawowych elementów twarzy jest poparta wieloma badaniami z zakresu fizjonomiki, antropologii, psychologii, także kryminalistyki. Dziś oczywistością jest, że ocena drugiej osoby przebiega błyskawicznie, właśnie na podstawie analizy poszczególnych elementów wyglądu, aczkolwiek warto pamiętać, że pozory mylą, a stereotypy mogą działać, jak samospełniająca się przepowiednia.

Usta i wiek

Na drodze przemian ewolucyjnych człowiek doszlifował zdolność oceny wieku z twarzy niemal do perfekcji. Obserwując twarz drugiego człowieka z łatwością możemy odgadnąć, ile ma lat. Badania pokazują, jakie konkretnie elementy twarzy wpływają na takie rozpoznanie. Są to oczy, czoło, a także usta. Ustalając wiek rozmówcy, analizujemy objętość warg oraz obecność zmarszczek wokół nich. Natura jest nieubłagana. Z wiekiem skóra traci elastyczność i jędrność, drobne zmarszczki mimiczne utrwalają się i zmieniają w wyraźne bruzdy. To jasny sygnał, że młodość przeminęła i została zastąpiona dojrzałością. Biologia podpowiada, że piękne usta to wskaźnik młodości, płodności, a więc i atrakcyjności. Kiedy zatem młodość przemija, przemija także seks appeal. Jednak od wieków kobiety z różnych zakątków świata nie zgadzają się na taki stan rzeczy. Kobiety XXI wieku chcą być kimś więcej niż tylko biernymi reproduktorami, dlatego dbają o siebie w każdej dekadzie życia, i w każdej dekadzie życia tak samo chcą podkreślać atuty swojej kobiecości – więc szukają również sposobów, jak mieć piękne usta.

Piękne usta i czerwona szminka

“Odkąd Cię poznałam, noszę w kieszeni czerwoną szminkę”, pisała Halina Poświatowska. Z czerwoną szminką kobiety nie rozstają się już od starożytności. Do zaczerwienienia ust mieszkanki Mezopotamii używały pyłu z rozgniecionych czerwonych kamieni. Kleopatra malowała się mieszanką rozgniecionych pancerzy mrówek, karminu i wosku pszczelego. Z mocnym odcieniem pomadki nie rozstawały się takie gwiazdy, jak Marilyn Monroe czy Julia Roberts. Dziś czerwonej szminki używają kobiety pewne siebie, uwodzicielskie, pragnące podkreślić swój charakter i silną osobowość. Czerwony to kolor krwi, agresji, ale i namiętności. Dowiedziono, że kontrast pomiędzy kolorem skóry twarzy a kolorem warg wpływa na ocenę atrakcyjności. Im mocniejsze, wydatniejsze usta, tym kobieta odbierana jest jako bardziej pociągająca. Piękne usta i czerwona szminka służą kokieterii, podkreślaniu swojej pozycji. Czy to nie czyni z nich narzędzia manipulacji?

Piękne usta i kwas hialuronowy

Dziś za najbardziej ponętne usta uznaje się te wydatne, mięsiste, odznaczające się od koloru skóry. Dokładnie takie, jakimi została obdarowana przez naturę Angelina Jolie. Wyjątkowa uroda tej gwiazdy Hollywood stała się inspiracją dla wielu kobiet – zarówno innych światowych sław, jak i ich wielbicielek. Inspiracją, która przełożyła się na ogromne zainteresowanie zabiegiem powiększania ust kwasem hialuronowym. I nie chodzi tu o tak wyolbrzymione na portalach plotkarskich “kacze dzioby”, które są efektem nieprofesjonalizmu lub niezdrowych ambicji. Chodzi raczej o delikatną korektę, podkreślającą naturalną urodę. Jak wyjaśnia dr n. med. Maria Noszczyk, dermatolog z warszawskiej Kliniki Melitus powiększanie ust kwasem hialuronowym wykonuje się młodym kobietom, które posiadają wąskie, niewydatne wargi. To zabieg pozwalający poprawić kształt ust, gdy te układają się w nieładny grymas. Służy niwelowaniu zmarszczek dolnej partii twarzy, które u niektórych pojawiają się wraz z wiekiem. Pozwala przeciwdziałać zwiotczeniu i zanikowi czerwieni wargowej lub opadaniu kącików ust – również będących skutkiem procesu starzenia się skóry. Zabiegi z wykorzystaniem kwasu hialuronowego przynoszą bardzo trwałe i naturalne efekty – o ile oczywiście zostaną wykonane przez odpowiednią osobę, zgodnie z obowiązującymi standardami. Uznaje się, je za jedne z najbezpieczniejszych metod medycyny anti-aging. Są, podobnie jak czerwona szminka, narzędziem do manipulowania wyrazem twarzy. Modelując czy powiększając usta kwasem hialuronowym możemy wyglądać lepiej, a więc i czuć się lepiej. Piękne usta mogą powiedzieć bardzo dużo, zwłaszcza, gdy kryje się za nimi poczucie atrakcyjności i zadowolenie. 

piękne usta

Uważasz się za chodzącą perfekcyjną niedoskonałość? My pomożemy Ci to zmienić! Zobacz, jak stać się perfekcyjną panią domu, idealną żoną, wspaniałą mamą i kobietą doskonałą w każdym calu! Poznaj nasz wyjątkowy portal dla kobiet, który stanowi praktyczny poradnik w kwestii zdrowia, mody i urody, jak również spraw związanych z domem, wychowaniem dzieci, organizacją ślubu czy szeroko rozumianymi uczuciami. Niech ten kobiecy portal stanie się dla Ciebie inspiracją w codziennym życiu i pozwoli Ci stać się Panią Perfekcyjną!