Ślub i wesele w plenerze – jak się do tego przygotować?

Ceremonie organizowane “pod chmurką” na pewno należą do jednych z najpiękniejszych i najbardziej niezapomnianych przeżyć. Ta moda dotarła do nas z USA i szturmem zawładnęła sercami Panien Młodych w całej Polsce. Wśród większości z nich panuje przekonanie, że wesele w plenerze to bardziej ekonomiczna alternatywa tradycyjnej uroczystości. Czy aby na pewno tak jest?

Jak zorganizować ślub cywilny w plenerze?

Od 1 marca 2015 r. dozwolone są uroczystości zaślubin cywilnych odbywające się poza Urzędem Stanu Cywilnego. Przy organizacji ślubu cywilnego formalności są dość proste, wystarczy złożyć podanie w odpowiednim Urzędzie Stanu Cywilnego oraz uiścić opłatę. Wybierając odpowiednią lokalizację, musimy pamiętać by znalazło się tam miejsce na godło państwowe a także stół oraz krzesła dla urzędnika, Pary Młodej i świadków.

Jak zorganizować ślub kościelny w plenerze?

W przypadku ślubu kościelnego organizacja jest nieco trudniejsza. W prawie kanonicznym istnieje zapis, który uniemożliwia przyjęcie sakramentu zaślubin w miejscu niewyświęconym. W takiej sytuacji należy napisać podanie z prośbą o pozwolenie do biskupa, w którym trzeba dokładnie opisać powód naszej decyzji. Niestety na rozpatrzenie takiego podania możemy czekać nawet rok, dlatego lepiej wystosować je jak najszybciej. Często jednak część księży zgadza się na ceremonię w przykościelnym ogrodzie, co również pozostawia nam pewne pole manewru. Nie możemy jednak zapomnieć by w miejscu, które wybierzemy, zawisł krzyż a także by postawić stół, krzesła dla Państwa Młodych, świadków i gości.

O czym należy pamiętać, organizując wesele w plenerze?

Jeśli chodzi o organizację wesela, to mamy zupełnie wolną rękę, możemy je urządzić, gdzie tylko zapragniemy, najlepszym wyjściem okazuję się zwykle wynajem ogrodu należącego do lokalu organizującego wesela. Tego typu rozwiązanie zdejmuje z nas ciężar pełnej organizacji i pozwala skorzystać z profesjonalnej obsługi restauracji. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by taką zabawę zorganizować we własnym ogrodzie, o czym zatem trzeba pamiętać?
  • Weź pod uwagę pogodę. Każda pora roku ma swoje kaprysy, nawet w najbardziej upalny, letni dzień może zaatakować nas ulewny deszcz, dlatego, jeśli organizujemy wesele w plenerze, trzeba pamiętać o namiocie. Podpisując umowę, powinniśmy zwrócić uwagę, na to, co znajduje się na wyposażeniu namiotu, nie powinno w nim zabraknąć: podłogi, podwyższenia dla zespołu, oświetlenia, dekoracji oraz agregatu obsługiwanego przez pracownika firmy. W cenie powinny być też wliczone: transport, montaż i obsługa techniczna.
  • Szybko podejmij decyzje. Ta zasada dotyczy także organizacji tradycyjnych wesel. Jeśli masz już ustalony termin ślubu, najlepiej od razu zacznij rezerwować sprawy związane z weselem: miejsce, catering, transport. Im bliżej terminu uroczystości, tym mniejszy wybór.
  • Pamiętaj o jedzeniu. W przypadku wesela w plenerze istnieją dwie możliwości: jedzenie z lokalu w ogrodzie, którego organizujemy przyjęcie ślubne lub sprawdzony catering. W tym drugim przypadku trzeba pamiętać o zorganizowaniu specjalnej przestrzeni dla obsługi, gdzie będą mogli przygotowywać dania.
  • Sprawdź swoje zaplecze techniczne. Zorientuj się, czy w wybranym przez Ciebie miejscu znajdują się toalety oraz gniazdka elektryczne, weź też pod uwagę czy dysponujesz wystarczającą powierzchnią, by zmieścić wszystkich gości. Jeśli boisz się, że coś przeoczysz, warto rozpatrzyć zatrudnienie profesjonalnego wedding plannera.
  • Zadbaj o nocleg. Zabawy w plenerze zwykle trwają dłużej niż tradycyjne wesela, gdyż goście dzięki stałemu dostępowi do świeżego powietrza nie odczuwają aż takiego zmęczenia. Dlatego warto zorganizować dla swoich gości nocleg w miejscu niewiele oddalonym od lokalizacji wesela.
Poinformuj gości… … o tym, że wesele, które przygotowujesz, jest organizowane “pod chmurką” wypada poinformować gości już w momencie wysyłania zaproszeń. Dzięki temu będą oni mogli odpowiednio się przygotować.

godło państwowe, ślub cywilny, ślub kościelny, Urząd Stanu Cywilnego, wedding planner, wesele w plenerze

Dodaj komentarz

Uważasz się za chodzącą perfekcyjną niedoskonałość? My pomożemy Ci to zmienić! Zobacz, jak stać się perfekcyjną panią domu, idealną żoną, wspaniałą mamą i kobietą doskonałą w każdym calu! Poznaj nasz wyjątkowy portal dla kobiet, który stanowi praktyczny poradnik w kwestii zdrowia, mody i urody, jak również spraw związanych z domem, wychowaniem dzieci, organizacją ślubu czy szeroko rozumianymi uczuciami. Niech ten kobiecy portal stanie się dla Ciebie inspiracją w codziennym życiu i pozwoli Ci stać się Panią Perfekcyjną!