Trądzik a dieta. Czy trądzik można skutecznie wyleczyć dietą?

Do najpopularniejszych metod leczenia trądziku zalicza się antybiotykoterapię, stosowanie specjalnych maści i kremów wypisanych przez dermatologa na receptę oraz odpowiednią pielęgnację skóry trądzikowej. A co z dietą? Czy odpowiednie odżywianie się ma wpływ na eliminację objawów charakterystycznych dla trądziku?

Czy dieta ma wpływ na trądzik?

Na samym początku należy zaznaczyć, że sposób odżywiania się nie jest główną, czyli bezpośrednią przyczyną pojawienia się trądziku. Ta choroba skóry jest uwarunkowana dysfunkcją skóry, a dokładniej rzecz ujmując zaburzoną pracą gruczołów łojowych, które produkują zbyt dużą ilość sebum. Łój ten jest niezbędny dla prawidłowego przebiegu procesów zachodzących w strukturach skóry, jednak w nadmiernej ilości prowokuje zmiany trądzikowe. Otóż gromadzi się na powierzchni skóry, zatyka pory i sprawia, że pojawiają się wypryski, krostki, zaskórniki i inne niedoskonałości, takie jak chociażby świecenie i błyszczenie skóry. Jak zatem widzisz, dieta nie ma bezpośredniego wpływu na pojawienie się trądziku. Czy ma zatem jakikolwiek inny wpływ na jego obecność?

Dieta przeciw trądzikowi

Mimo, że dieta nie jest przyczyną trądziku to ma istotny związek z tą chorobą skóry. Co ciekawe, zależność ta nie u każdego się sprawdzi. Wiele osób jest ,,odpornych’’ na wszelkie niedoskonałości skórne, i nawet niezdrowy sposób odżywiania nie wpłynie na pogorszenie się ich kondycji skóry. Niestety jest również taka grupa ludzi, której nawet najmniejsza ilość szkodliwych składników może znacząco zaszkodzić. W tym miejscu nakreśla się związek między trądzikiem a dietą. Otóż sposób odżywiania może nasilać trądzik lub pomagać w jego eliminacji. Spożywanie niektórych potraw, przypraw, posiłków czy napojów może zwiększać intensywność przebiegu trądziku lub pomagać w remisji choroby.

Dieta antytrądzikowa, czyli czego unikać przy trądziku

  • Bezwzględnie należy zrezygnować z napojów gazowanych lub innych kolorowych, słodzonych soków. Produkty te zawierają w sobie duże stężenie cukru (najczęściej w postaci syropu glukozowo-fruktozowego), który niekorzystnie wpływa na kondycję skóry. Warto zastąpić je niegazowaną wodą mineralną, wodą z cytryną lub miętą.
  • Niekorzystny wpływ na kondycję skóry ma również alkohol. Wiele osób twierdzi, że skoro alkohol znajduje się w wielu kosmetykach do skóry trądzikowej, to nic nie szkodzi na przeszkodzie, aby dostarczać go od wewnątrz. Otóż, alkohol w żadnej postaci nie jest dobry! Zarówno ten w kosmetykach, jak i spożywany doustnie. Wysusza i prowokuje gruczoły łojowe do produkcji sebum, którego i tak jest w nadmiarze. Wskutek tego trądzik nasila się jeszcze bardziej.
  • Wiele badań potwierdza, że nabiał ma niekorzystny wpływ na kondycję skóry. Wcale nie trzeba mieć tutaj alergii na nabiał czy skazy białkowej. Regularne spożywanie nabiału w dość dużej ilości może nasilać trądzik, a nawet utrudniać jego eliminację.
  • Słodycze również niekorzystnie wpływają na trądzik i mogą być jedną z głównych przyczyn pogorszenia się kondycji skóry twarzy. Wynika to stąd, że słodycze wykazują wysoki indeks glikemiczny i są produktami bardzo przetworzonymi. Oczywiście nie tylko słodycze, ale również inne potrawy wykazujące wysoki stopień przetworzenia mogą pogorszyć stan skóry.
  • Ostre przyprawy i sosy także warto wyeliminować lub przynajmniej ograniczyć z diety. Wykazują one tak samo negatywny wpływ na kondycję skóry, co słodycze czy też słodkie napoje gazowane.

czego unikać przy trądziku, czy dieta ma wpływ na trądzik, dieta antytrądzikowa, dieta dla osób z trądzikiem, dieta na trądzik, dieta przeciw trądzikowi, leczenie trądziku, leczenie trądziku od wewnątrz, skuteczne leczenie trądziku, skuteczny sposób na trądzik, trądzik, zwalczanie trądziku

Dodaj komentarz

Uważasz się za chodzącą perfekcyjną niedoskonałość? My pomożemy Ci to zmienić! Zobacz, jak stać się perfekcyjną panią domu, idealną żoną, wspaniałą mamą i kobietą doskonałą w każdym calu! Poznaj nasz wyjątkowy portal dla kobiet, który stanowi praktyczny poradnik w kwestii zdrowia, mody i urody, jak również spraw związanych z domem, wychowaniem dzieci, organizacją ślubu czy szeroko rozumianymi uczuciami. Niech ten kobiecy portal stanie się dla Ciebie inspiracją w codziennym życiu i pozwoli Ci stać się Panią Perfekcyjną!